ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΑΙ - ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΘΡΟΝΟΥ

  Title Date Served Feast Day
Γέρων Nικομηδείας κ. Ἰωακείμ 23.09.1973 9 Σεπτεμβρίου
Γέρων Νικαίας κ. Κωνσταντῖνος 16.01.1972 21 Μαΐου
Γέρων Xαλκηδόνος κ. Ἀθανάσιος 24.09.1972 18 Ἰανουαρίου
Γέρων Δέρκων κ. Ἀπόστολος 26.11.1995 30 Ἰουνίου
Γέρων Περγάμου κ. Ἰωάννης 22.06.1986 8 Μαΐου
Γέρων Ἀμερικῆς κ. Δημήτριος 17.09.1967 26 Ὀκτωβρίου
Σικάγου κ. Ναθαναήλ. 24.03.2018
(+) Πέργης Εὐάγγελος 1970-2018
Αὐστραλίας κ. Στυλιανός 06.12.1970 26 Νοεμβρίου
Θυατείρων καί Μεγάλης Βρεταννίας κ. Γρηγόριος 12.12.1970 25 Ἰανουαρίου
Ἰταλίας και Μελίτης κ. Γεννάδιος 17.01.1971 17 Νοεμβρίου
Ἑλβετίας κ. Ἱερεμίας 31.01.1971 1 Μαΐου
ὁ Μελόης κ. Φιλόθεος, ἐν Ἀμερικῇ 06.06.1971
Θεοδωρουπόλεως κ. Γερμανός 06.02.1972 12 Μαΐου
Γερμανίας κ. Αὐγουστῖνος 26.03.1972 15 Ἰουνίου
Τρανουπόλεως κ. Γερμανός 13.01.1973 12 Μαΐου
Τορόντο κ. Σωτήριος 27.01.1974 6 Αὐγούστου
Τυρολόης καί Σερεντίου κ. Παντελεήμων 08.06.1974 27 Ἰουλίου
Κρήτης κ. Εἰρηναῖος 23.02.1975 23 Αὐγούστου
Elected Metropolitan Chrysostomos of Symi. 07.02.2018
Βοστώνης κ. Μεθόδιος 18.07.1982 14 Ἰουνίου
Μεξικοῦ κ. Ἀθηναγόρας 22.08.1982 24 Ἰουλίου
Καρπάθου καί Κάσου κ. Ἀμβρόσιος 24.05.1983 7 Δεκεμβρίου
Ἴμβρου καί Τενέδου κ. Κύριλλος 27.10.1985 18 Ἰανουαρίου
Μιλήτου κ. Ἀπόστολος 03.11.1985 30 Ἰουνίου
Ντένβερ κ. Ἠσαΐας 25.05.1986 9 Μαΐου
Ἀτλάντας κ. Ἀλέξιος 17.05.1987 17 Μαρτίου
Γέρων Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος 04.11.1990 26 Ὀκτωβρίου
Winnipeg κ. Γεώργιος 22.10.1989 23 Ἀπριλίου
Προικοννήσου κ. Ἰωσήφ 03.12.1989 22 Ἰανουαρίου
Λάμπης Συβρίτου καί Σφακίων κ. Εἰρηναῖος 14.02.1990 23 Αὐγούστου
Φιλαδελφείας κ. Μελίτων 28.10.1990 9 Μαρτίου
Σεβαστείας κ. Δημήτριος 04.11.1990 26 Ὀκτωβρίου
Πισιδίας κ. Σωτήριος 21.03.1993 6 Αὐγούστου
Ἱεραπύτνης καί Σητείας κ. Κύριλλος 17.10.2016 14 Ἰουνίου
Μυριοφύτου καί Περιστάσεως κ. Εἰρηναῖος 21.11.1995 23 Αὐγούστου
Μύρων κ. Χρυσόστομος 21.11.1995 13 Νοεμβρίου
Συνάδων κ. Διονύσιος 15.09.1996 3 Ὀκτωβρίου
Γαλλίας κ. Ἐμμανουήλ 11.11.1996 25 Δεκεμβρίου
Δαρδανελλίων κ. Νικήτας 14.12.1996 15 Σεπτεμβρίου
Σασίμων κ. Γεννάδιος 01.06.1997 17 Νοεμβρίου
Ντητρόϊτ κ. Νικόλαος 03.04.1999 6 Δεκεμβρίου
Ἰκονίου κ. Θεόληπτος 10.09.2000 25 Ἰουνίου
Γορτύνης καί Ἀρκαδίας κ. Μακάριος 08.10.2000 19 Ἰανουαρίου
Μπουένος Ἄϊρες κ. Ταράσιος 03.06.2001 25 Φεβρουαρίου
Ἀρκαλοχωρίου, Καστελλίου καί Βιάννου κ. Ἀνδρέας 03.11.2001 4 Ἰουλίου
Πιττσβούργου κ. Σάββας 02.02.2002 5 Δεκεμβρίου
Ἁγίου Φραγκίσκου κ. Γεράσιμος 09.02.2002 20 Ὀκτωβρίου
Νέας Ἰερσέης κ. Εὐάγγελος 10.05.2003 25 Μαρτίου
Βελγίου κ. Ἀθηναγόρας 22.06.2003 24 Ἰουλίου
Ῥόδου κ. Κύριλλος 20.04.2004 18 Ἰανουαρίου
Λέρου Καλύμνου καί Ἀστυπαλαίας κ. Παΐσιος 21.05.2005 7 Ἰουνίου
Ρεθύμνης καί Αὐλοποτάμου κ. Εὐγένιος 28.05.2005 13 Δεκεμβρίου
Νέας Ζηλανδίας κ. Ἀμφιλόχιος 09.07.2005 23 Νοεμβρίου
Κισάμου καί Σελίνου κ. Ἀμφιλόχιος 08.10.2005 23 Νοεμβρίου
Kορέας κ. Ἀμβρόσιος 05.02.2006 7 Δεκεμβρίου
Κυδωνίας καί Ἀποκορώνου κ. Δαμασκηνός 18.11.2006 4 Δεκεμβρίου
Ἱσπανίας καί Πορτογαλίας κ. Πολύκαρπος 06.05.2007 23 Φεβρουαρίου
Χόνγκ-Κόνγκ κ. Νεκτάριος 20.01.2008 9 Νοεμβρίου
Κώου καὶ Νισύρου κ. Ναθαναήλ 07.03.2009 22 Ἀπριλίου
Καλλιουπόλεως καὶ Μαδύτου κ. Στέφανος 13.03.2011 27 Δεκεμβρίου
Προύσης κ. Ἐλπιδοφόρος 20.3.2011 2 Νοεμβρίου
Σιγκαπούρης κ. Κωνσταντῖνος 21.11.2011 21 Μαΐου
Αὐστρίας κ. Ἀρσένιος 30.11.2011 10 Νοεμβρίου
Κυδωνιῶν κ. Ἀθηναγόρας 18.11.2012 24 Ἰουλίου
Σουηδίας καί πάσης Σκανδιναυΐας κ. Κλεόπας 21.05.2014 30 Ὀκτωβρίου
Σηλυβρίας κ. Μάξιμος 27.07.2014
Ἀδριανουπόλεως κ. Ἀμφιλόχιος 18.10.2014
Πέτρας καί Χερρονήσου κ. Γεράσιμος 19.12.2015
Σμύρνης κ. Βαρθολομαῖος 29.08.2016