HIERARCHY OF THE THRONE

 

I. METROPOLITANS - ARCHBISHOPS OF THE ECUMENICAL THRONE

Back

Chrysostomos of Myra

Chrysostomos of Myra

21.11.1995

[This is not currently available in any other language]

῾Ο Σεβ. Μητροπολίτης Μύρων, ὑπέρτιμος καί ἔξαρχος Λυκίας, κ. Χρυσόστομος (Καλαϊτζῆς) ἐγεννήθη εἰς τά ᾿Αγρίδια τῆς ῎Ιμβρου τό 1946. Τά πρῶτα γράμματα τά διήκουσε εἰς τήν γενέτειράν του καί εἰς τήν συνέχειαν ἐτελείωσε τήν Κεντρικήν Σχολήν τῆς ῎Ιμβρου (Γυμνάσιον), ἐνῷ τάς λυκειακάς σπουδάς ἐσυνέχισεν εἰς τό Λύκειον τῆς Θεολογικῆς Σχολῆς Χάλκης. Μετά ταῦτα ἐνεγράφη καί ἐφοίτησεν εἰς τό ᾿Ακαδημαϊκόν Τμῆμα αὐτῆς ἀποφοιτήσας τό ἔτος 1972. ᾿Εν συνεχείᾳ ἐνεγράφη εἰς τό Ποιμαντικόν Τμῆμα τῆς Θεολογικῆς Σχολῆς τοῦ ᾿Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης ἀποφοιτήσας τό ἔτος 1974. ᾿Εν τῷ μεταξύ τό 1972 ἐχειροτονήθη Διάκονος. Τάς ἀνωτέρω θεολογικάς σπουδάς του συνεπλήρωσε εἰς τήν Γερμανίαν (Regensburg καί Μόναχον) καί εἰς τήν Γαλλίαν (Παρισίους), ἔνθεν ἐπιστρέψας διωρίσθη, τόν ᾿Ιούνιον τοῦ 1979, εἰς τά Πατριαρχεῖα εἰς τάς θέσεις, κατά σειράν, τοῦ Πατριαρχικοῦ Διακόνου, τοῦ Διακόνου τῆς Σειρᾶς, τοῦ Τριτεύοντος καί τοῦ Δευτερεύοντος. Μέγας ᾿Αρχιδιάκονος διωρίσθη ὑπό τοῦ νῦν Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου κ. Βαρθολομαίου τό 1991. Τό ἔτος 1989 ἀνηγορεύθη εἰς Διδάκτορα τῆς ᾿Ορθοδόξου Θεολογίας τοῦ Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Τιτουλάριος Μητροπολίτης ἐξελέγη ἀπό τῆς θέσεως τοῦ Μ. ᾿Αρχιδιακόνου τήν 14ην Νοεμβρίου 1995, τήν δέ 4ην Σεπτεμβρίου 2000 κατετάγη εἰς τούς ἐν ἐνεργείᾳ ῾Ιεράρχας τοῦ Οἰκουμενικοῦ Θρόνου.

Ταχ. διεύθυνσις· Kurtuluş Cad. 156/3 Kurtuluş- 34375İstanbul-Türkiye.
Τηλ. +90-212-291.64.66,
Fax 230.10.74.
Mob. +90.532.292.35.18
+90536.578.35.05
e-mail [email protected]

Feastday: 13 November


 

II. METROPOLITANS - HOLY METROPOLISES OF THE NEW LANDS

  Title Date Served Feast Day
Φιλίππων, Νεαπόλεως καί Θάσου κ. Προκόπιος 25.05.1974 8 Ἰουλίου
Νέας Κρήνης καί Καλαμαριᾶς κ. Προκόπιος 26.05.1974 8 Ἰουλίου
Θεσσαλονίκης κ. Ἄνθιμος 14.07.1974 3 Σεπτεμβρίου
Παραμυθίας Φιλιατῶν καί Γηρομερίου κ. Τίτος 17.07.1974 25 Αὐγούστου
Μηθύμνης κ. Χρυσόστομος 06.05.1984 3 Νοεμβρίου
Μυτιλήνης κ. Ἰάκωβος 20.11.1988 23 Ὀκτωβρίου
Λήμνου καὶ Ἁγ. Εὐστρατίου κ. Ἱερόθεος 22.11.1988 4 Ὀκτωβρίου
Γουμενίσσης Ἀξιουπόλεως καί Πολυκάστρου κ. Δημήτριος 14.10.2009 26 Ὀκτωβρίου
Βεροίας Ναούσης καὶ Καμπανίας κ. Παντελεήμων 29.05.1994 27 Ἰουλίου
Διδυμοτείχου Ὀρεστιάδος καὶ Σουφλίου κ. Δαμασκηνός 27.01.1995 4 Δεκεμβρίου
Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανῆς καί Κονίτσης κ. Ἀνδρέας 28.01.1995 30 Νοεμβρίου
Ξάνθης κ. Παντελεήμων 29.01.1995 27 Ἰουλίου
Σάμου καί Ἰκαρίας κ. Εὐσέβιος 22.07.1995 22 Ἰουνίου
Καστορίας κ. Σεραφείμ 05.10.1996 4 Δεκεμβρίου
Φλωρίνης Πρεσπῶν καί Ἑορδαίας κ. Θεόκλητος 23.01.2000 26 Φεβρουαρίου
Κασσανδρείας κ. Νικόδημος 13.01.2001 14 Ἰουλίου
Σερρῶν καί Νιγρίτης κ. Θεολόγος 12.10.2001 8 Μαΐου
Σιδηροκάστρου κ. Μακάριος 16.12.2001 19 Ἰανουαρίου
Ἐδέσσης καί Πέλλης κ. Ἰωήλ 15.10.2002 19 Ὀκτωβρίου
Ζιχνῶν καί Νευροκοπίου κ. Ἱερόθεος 17.05.2003 4 Ὀκτωβρίου
Chrysostomos of Eleutheroupolis 28.04.2004 13 Νοεμβρίου
Σερβίων καί Κοζάνης κ. Παῦλος 29.04.2004 29 Ἰουνίου
Ἀλεξανδρουπόλεως κ. Ἄνθιμος 09.10.2004 3 Σεπτεμβρίου
Νεαπόλεως καί Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβας 10.10.2004 11 July
Δράμας κ. Παῦλος 09.10.2005 29 Ἰουνίου
Σισανίου καί Σιατίστης κ. Παῦλος 04.03.2006 29 Ἰουνίου
Πολυανῆς καί Κιλκισίου κ. Ἐμμανουήλ 17.10.2009 25 Δεκεμβρίου
Λαγκαδᾶ Λητῆς καὶ Ρεντίνης κ. Ἰωάννης. 16.05.2010 7 Ἰανουαρίου
Xίου κ. Μάρκος 08.10.2011 25 Ἀπριλίου
Νικοπόλεως καὶ Πρεβέζης κ. Xρυσόστομος 06.10.2012 13 Νοεμβρίου
Ἱερισσοῦ Ἁγ. Ὄρους καί Ἀρδαμερίου κ. Θεόκλητος 07.10.2012 26 Φεβρουαρίου
Κίτρους κ. Γεώργιος 01.03.2014
Ἰωαννίνων κ. Μάξιμος 28.06.2014
Ἐλασσῶνος κ. Χαρίτων 29.06.2014
Γρεβενῶν κ. Δαυΐδ 12.10.2014

 

III. TITULAR METROPOLITANS - ARCHBISHOPS OF THE ECUMENICAL THRONE

  Title Date Served Feast Day

 

IV. AUXILIARY BISHOPS OF THE ECUMENICAL THRONE

  Title Date Served Feast Day
Εὐκαρπίας Ἱερόθεος. 05.03.2017
Στρατονικείας κ. Στέφανος 27.12.2016
Κυανέων κ. Χρυσόστομος 19.12.1970 13 Νοεμβρίου
Ἀρίστης κ. Βασίλειος 01.02.1976 1 Ἰανουαρίου
Ezekiel of Dervi 20.03.1977 23 Ἰουλίου
Εὐμενείας κ. Μάξιμος 11.12.1977 21 Ἰανουαρίου
Ροδοστόλου κ. Χρυσόστομος 22.04.1978 13 Νοεμβρίου (παλαιόν ἡμερολόγιον)
Λαμψάκου κ. Μακάριος 03.11.1985 19 Ἰανουαρίου
Seraphim of Apollonias 31.03.1991 4 Δεκεμβρίου
John of Parnassos 27.10.1991 7 Ἰανουαρίου (παλαιὸν ἡμερολόγιον)
Λεύκης κ. Εὐμένιος 15.01.1994 18 Σεπτεμβρίου
Michael of Claudiopolis 08.10.1995 8 Νοεμβρίου (παλαιὸν ἡμερολόγιον)
Athanasios of Tropaeou 12.04.1997 18 Ἰανουαρίου
Ἀνδίδων κ. Χριστοφόρος 26.09.1999 9 Μαΐου
Δορυλαίου κ. Νίκανδρος 25.02.2002 4 Νοεμβρίου
Φασιανῆς κ. Ἀντώνιος 23.02.2002 17 Ἰανουαρίου
Φιλομηλίου κ. Ἠλίας 12.05.2002 21 Ἰουλίου
Ἀριανζοῦ κ. Bαρθολομαῖος 10.06.2004 11 June
Edmonton κ. Ἱλαρίων 29.01.2005 21 Ὀκτωβρίου
Κρατείας κ. Ἀνδρέας 13.12.2005 30 Νοεμβρίου
Demetrios of Mokissos 09.12.2006 26 October
Ἀβύδου κ. Κύριλλος 24.02.2008 18 Ἰανουαρίου
Daniel of Pamphilon 10.05.2008 17 December (Julian Calendar)
Μιλητουπόλεως κ. Ἰάκωβος 11.01.2011 23 Ὀκτωβρίου
Ζήλων κ. Σεβαστιανός 17.12.2011 18 Δεκεμβρίου
Πατάρων κ. Ἰωσήφ 19.08.2012
Σκοπέλου κ. Παγκράτιος 09.09.2012 9 Ἰουλίου
Gregory of Nyssa 28.09.2012 14 Νοεμβρίου
Ἀμορίου κ. Νικηφόρος 02.02.2014

 

V. RETIRED HIERARCHS OF THE ECUMENICAL THRONE